وبلاگ تخصصی رسا الکتریک

کنتاکتور چیست؟

کنتاکتور چیست در رسا الکتریک آکام

شرکت رسا الکتریک آکام وارد کننده بهترین تجهیزات برق صنعتی در کشور می باشد. سیاست اصولی این شرکت بر پایه تامین نیاز مشتریان با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت استوار است به پشتوانه تیمی مجرّب و متخصص در فروش عمده و جزئی پرکاربرد ترین تجهیزات برق صنعتی مانند: کلید های مینیاتوری، کنتاکتور، رله حرارتی بی متال، کلید حرارتی و کلید کمپکت و مشاوره رایگان برای انتخاب بهترین گزینه همراه است. و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن آگاهی و شناخت شما علاقه مندان گرامی به صنعت برق می باشد.

فروش اینترنتی انواع کنتاکتور در رسا الکتریک آکام

کنتاکتور چیست؟

کنتاکتور یکی دیگر از تجهیزات برق صنعتی می باشد که در آن با استفاده از خاصیت الکترومغناطیسی تعدادي کنتاکت به یکدیگر وصل یا از یکدیگر جدا می شوند. از این خاصیت جهت قطع و وصل و یا تغییر اتصال مدار با توان بالا استفاده می شود.تمام کنتاکتورها دارای سه بخش اصلی تیغه (کنتاکت یا contact)، بوبین (سیم پیچ یا رله) و قاب عایق (محفظه یا frame) می باشند

اجزای کنتاکتور چیست؟

 1. هر کنتاکتور معمولاً داراي سه کنتاکت اصلی براي مدارمی باشد.
 2. حامل کنتاکت‌های ثابت
 3. شش ترمینال
 4. صفحه فلزی انتهایی برای نصب قسمت های ثابت روی آن
 5. کنتاکت های ثابت و متحرک که در یک خط قرار گرفته اند
 6. بوبین کنتاکتور
 7. ترمینال‌های ورودی و خروجی
 8. سیستم هسته آهنی ثابت و متحرک
 9. قسمت کنترل جرقه که دارای مقاومت زیاد در برابر گرمای حاصل از جرقه ایجاد شده می باشد
 10. حامل کنتاکت‌های متحرک که دارای عایقی مناسب است

نحوه عملکرد کنتاکتور ها

کنتاکتورهای برق توان و ظرفیت عبور جریان بالایی دارند و بیشتر در مدارات قدرت استفاده می شوند.و از دو هستۀ E یا U شکل که یکی ثابت و دیگر متحرک است تشکیل می شود. زمانی که اختلاف پتانسیل به دو سر بوبین کنتاکتور اعمال می گردد، بوبین یا سیم پیچ بر اثر عبور جریان دارای میدان مغناطیسی می گردد و همانند آهنربا قسمت متحرک هسته را به خود جذب می کند. در محل جذب کنتاکت هایی وجود دارند که با قطع و وصل شدن هسته، قطع و وصل می شوند و به صورت کلید عمل می نمایند. و اینگونه از مدا محافظت شده و جریان برق قطع می شود.

خرید آنلاین کنتاکتور از رسا الکتریک آکام

مزایای استفاده از کنتاکتور ها

 • کنتاکتورها در هنگام قطع و وصل کنتاکت ها بر روی هم سائیدگی مکانیکی ندارند
 • حفاظت دستگاه ها توسط کنتاکتور  مطمئن تر است.
 • امکان ایجاد مدار فرمان اتوماتیک توسط کنتاکتورها مقدور است.
 • کنترل و فرمان از راه دور ماشین به وسیلۀ کنتاکتور اقتصادی تر و ایمنی تر است.
 • توسط کنتاکتور قطع و وصل مصرف کننده از چندین محل امکان پذیر است.
 • با طراحی مدار مناسب می توان سرعت قطع و وصل مدار را توسط کنتاکتور بالا برد.
 • هنگام قطع برق، مدار مصرف کننده نیز قطع می شود و در نتیجه از خطرات وصل ناگهانی دستگاه جلو گیری می شود

کاربرد کنتاکتور چیست؟

 برای توضیح کاربرد کنتاکتورهای برق، با دو مدار الکتریکی آشنا می شویم.

 1. مدار قدرت: مدار قدرت یا Power Circuit زمینه مناسب را برای عبور جریان اصلی مصرف کننده از خود فراهم می آورد. در واقع مدار اصلی که موجب حرکت جریان الکتریکی از سمت منبع تغذیه برای رسیدن به بار الکتریکی می شود، در معنا و مفهوم مدار قدرت تفسیر می گردد.
 2. مدار فرمان:مدار فرمان یا مدار کنترل، حفاظت و کنترل از مدار قدرت را عهده دار می باشد. همچنین، صدور فرمان های کنترلی لازم به مدار قدرت، از دیگر وظایف مدار فرمان محسوب می شود.

کنتاکتورها در هر دو مدار به کار میروند امّا در کنتاکتورهای متوسط و بزرگ، کنتاکت های مدار قدرت از کنتاکت های مدار فرمان بزرگتر بوده و با شماره های یک رقمی (۲-۱) و (۴-۳) و (۶-۵) نمایش داده می شوند.

خرید کنتاکتور

نوع کنتاکتور با توجه به نوع مصرف و شرایط کار انتخاب می شود. کنتاکتورها قدرت و جریان عبوری مشخصی برای ولتاژهای مختلف دارند. انواع کنتاکتور با برندهای مختلف در بازار موجود می باشد که مستلزم شناخت و بررسی دقیق این محصول خرید کنتاکتور از برند ال اس در فروشگاه تجهیزات برق صنعتی رسا الکتریک همراه با ضمانت اصالت کالا و کیفیت عالی و مشاوره رایگان می تواند بهترین گزینه برای خرید باشد.

قیمت کنتاکتور

رسا الکتریک مرکز فروش انواع کنتاکتور از برند LS در کشور می باشد. و با معرفی محبوب ترین کنتاکتورهای بازار همراه با مشخصات محصول و درج قیمت های روز در کنار شما هستیم تا شما را به سوی بهترین انتخاب سوق دهیم.برای اطلاع از قیمت کنتاکتور برند ls با ما در تماس باشید.

رسا الکتریک آکام تامین کننده تجهیزات برق صنعتی از تمامی برندهای معتبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *