وبلاگ تخصصی رسا الکتریک

کاربرد کنتاکتورها

کاربرد کنتاکتورها در رسا الکتریک آکام

شرکت رسا الکتریک وارد کننده بهترین تجهیزات برق صنعتی در کشور می باشد. سیاست اصولی این شرکت بر پایه تامین نیاز مشتریان با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت استوار است به پشتوانه تیمی مجرّب و متخصص در فروش عمده و جزئی پرکاربرد ترین تجهیزات برق صنعتی: کلید های مینیاتوری، کلید های حرارتی، رله حرارتی بی متال، کنتاکتور و کلید کمپکت همراه با مشاوره رایگان برای انتخاب گزینه مناسب. و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن آگاهی و شناخت شما علاقه مندان گرامی به صنعت برق می باشد.

فروش کنتاکتور از برندهای معتبر در رسا الکتریک آکام 09916535651

کنتاکتور چیست؟

مدارهای الکتریکی لازم است در برخی موارد دارای جریان و در برخی از اوقات یک مدار خاموش و بدون جریان باشند که این عمل توسط قطعاتی به نام کنتاکتور انجام می شود.کنتاکتورها کلیدهای الکترو مغناطیسی هستند که با استفاده از یک جریان کوچک تر، یک جریان بزرگتر را قطع و وصل می کنند،برای کنترل اتوماتیک موتور به عنوان ساده ترین روش به کار برده می شوند. همچنین این قطعه به منظور قطع و وصل کردن مدارهای الکتریکی با توان بالا از طریق یک سیم پیچ مغناطیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته با استفاده از کنتاکتورها می‌توان مدارهای الکتریکی را از راه دور تحت کنترل قرار داد. در واقع کنتاکتور استفاده از کلید های قطع و وصل دستی را از مدار حذف می کند چون خودش یک ساختار الکترومغناطیسی دارد و با روشن شدن شدن مدار و برقراری جریان کلید آن روشن و در مدار قرار می گیرد و با حذف جریان از مدار و قطع آن، کلید کنتاکتور نیز خاموش می شود. در این مقاله به کاربردهای کنتاکتور و مزیت های ان نسبت به کلید های دستی می پردازیم.

کاربردهای کنتاکتور در:

کنترل نور افکنی

کنتاکتورها را اغلب برای تامین کنترل مرکزی تاسیسات نورپردازی بزرگ استفاده می کنند. برای کاهش مصرف برق در سیم پیچ های کنتاکتور، از کنتاکتورهای چِفت  استفاده می شود که دارای دو سیم پیچ عمل کننده هستند. یک سیم پیچ، که بطور لحظه ای جریان دار می شود، کنتاکت های مدار قدرت را می بندد، که پس از آن بطور مکانیکی بسته نگه داشته می شوند؛ سیم پیچ دوم کنتاکت ها را باز می کند.

استارتر مغناطیسی

استارتر مغناطیسی دستگاهی است که برای تامین توان موتوهای الکتریکی طراحی شده است.از ضروریات این وسیله دارا بودن کنتاکتور است و در عین حال در وضعیت های قطع برق، کسر ولتاژ و اضافه بار، محافظت ایجاد می کند.

کنتاکتور خلاء

کنتاکتورهای خلا که در حفاری معدن استفاده گسترده ای دارند برای جلوگیری از قوس استفاده می شوند. این نوع سرکوب قوس اجازه می دهد که کنتاکت ها بسیار کوچکتر باشند و فضای بسیار کمتری را نسبت به کنتاکت های شکست هوا در جریان های بالا استفاده کنند.

رله جیوه ای

رله جیوه ای که به رله جا به جایی جیوه ای، یا کنتاکتور جیوه ای نیزشناخته  می شود، رله ای است که از فلز مایع جیوه در یک محفظه محکم عایق، به عنوان عنصر کلید زنی استفاده می کند.

عمل میل بادامک

رمانی که باید یک سری کنتاکتور به شکل دنباله وار عمل کنند،  این کار را می توان با یک میل بادامک به جای آهنرابای الکتریکی مجزا انجام داد. میل بادامک را می توان با یک موتور الکتریکی یا سیلندر بادی هدایت کرد. پیش از ظهور الکترونیک حالت جامد، سیستم میل بادامک برای کنترل سرعت در لوکوموتیو های الکتریکی کاربرد گسترده داشت.

خرید آنلاین کنتاکتور از رسا الکتریک آکام

راه اندازی موتور

کنتاکتور در راه اندازی موتور ها از قسمت های مهم به حساب می آید که برای جلوگیری از پایین آمدن بار و قطع برق به همراه محافظ های لازم به کار گرفته می شود. این کاربرد کنتاکتور از مهم ترین موارد آن است.

جابه جایی سریع و ایمنی

استفاده از کنتاکتورها با مدارشکن، ایمنی عملکرد بار در صنایع را تضمین می‌کند. در چنین کاربردهایی، از کنتاکتورها برای جابه‌جایی سریع بار استفاده می‌شود.

تهویه هوا و خودرو 

استفاده از کنتاکتورها در دستگاه های تهویه  و خودرو یکی دیگر از کاربردهای کنتاکتورها است.

مزایای استفاده از کنتاکتور نسبت به کلید های دستی

  • مصرف کننده از راه دور کنترل می شود .
  • از چند نقطه می توان مصرف کننده را کنترل کرد .
  • سرعت قطع ووصل کنتاکتور زیاد واستهلاک آن کم است .
  • از نظر حفاظتی مطمئن ترند وحفاظت مطمئن وکاملتر دارند.
  • امکان طراحی مدار فرمان اتوماتیک براي مراحل مختلف کار مصرف کننده
  • از آنجا که در کنتاکتورها در هنگام قطع و وصل کنتاکتها بر روي هم ساییدگی مکانیکی ندارند لذا عمر مکانیکی آنها نسبت به سایر کلیدها بیشتر است
  • هنگام قطع برق مدار مصرف کننده نیز قطع می شود وشروع کار به استارت مجدد نیاز پیدا می کند ، در نتیجه از خطرات وصل ناگهانی دستگاه جلوگیری می گردد.

خرید کنتاکتور

نوع کنتاکتور با توجه به نوع مصرف و شرایط کار انتخاب می شود. کنتاکتورها قدرت و جریان عبوری مشخصی برای ولتاژهای مختلف دارند. انواع کنتاکتور با برندهای مختلف در بازار موجود می باشد که مستلزم شناخت و بررسی دقیق این محصول است. خرید کنتاکتور از تمامی برندها در فروشگاه تجهیزات برق صنعتی رسا الکتریک همراه با ضمانت اصالت کالا و کیفیت عالی و مشاوره رایگان می تواند بهترین گزینه برای خرید باشد.

قیمت کنتاکتور

رسا الکتریک مرکز فروش انواع کنتاکتور از تمامی برندها در کشور می باشد. و با معرفی محبوب ترین کنتاکتورهای بازار همراه با مشخصات محصول و مشاوره رایگان در کنار شما هستیم تا شما را به سوی بهترین انتخاب سوق دهیم.برای اطلاع از قیمت کنتاکتورها با ما در تماس باشید.

رسا الکتریک آکام تامین کننده تجهیزات برق صنعتی از تمامی برندهای معتبر در کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *