وبلاگ تخصصی رسا الکتریک

انواع کنتاکتور

معرفی انواع کنتاکتور - رسا الکتریک آکام

شرکت رسا الکتریک وارد کننده بهترین تجهیزات برق صنعتی در کشور می باشد. سیاست اصولی این شرکت بر پایه تامین نیاز مشتریان با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت استوار است به پشتوانه تیمی مجرّب و متخصص در فروش عمده و جزئی پرکاربرد ترین تجهیزات برق صنعتی: کلید های اتومات، کلید های حرارتی، رله حرارتی بی متال، کنتاکتور و کلید کمپکت همراه با مشاوره رایگان برای انتخاب گزینه مناسب. و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن آگاهی و شناخت شما علاقه مندان گرامی به صنعت برق می باشد.

خرید اینترنتی انواع کنتاکتور از رسا الکتریک 682 50 67 0912

انواع کنتاکتور

نوع کنتاکتور با توجه به نوع مصرف و شرایط کار انتخاب می شود. کنتاکتورها قدرت و جریان عبوری مشخصی برای ولتاژهای مختلف دارند.نیروی تغذیه هر کنتاکتور شامل بوبین است که این بوبین‌ها با توجه به ولتاژ ورودی تعیین می‌شوند.  کنتاکتورهای AC و DC هرکدام در جایگاه خودشان، اهمیت خاصی دارند.هر دو کنتاکتور براساس پایه‌های روابط فیزیکی کار می‌کنند. این کنتاکتورها شکل‌های مختلفی ساخته می‌شوند و تفاوت‌هایی با همدیگر دارند

 کنتاکتورهای AC

نیروی کششی حاصل شده از نیروی الکترومغناطیس، اساس کار این کنتاکتور است. هسته کنتاکتور بر اثر این نیروها باز و بسته می‌شود و جریان را قطع و وصل می‌کند. این نیروها به شکل فنر عمل می‌کنند که هسته متحرک را به هسته ثابت می‌چسبانند و جدا می‌کنند. در حالتی که فرکانس در جریان باشد، هسته‌ها به همدیگر متصل هستند و در غیر این صورت، هسته متحرک به جای اول خودش برمی گردد. صداهایی که از این رفت و برگشت‌های ایجاد می‌شود، شبیه به صدای لرزش و وزوز است. البته این لرزش را می‌توان کم کرد و یا از بین برد، اما در هر حال، قدرت فرکانس در حال جریان، بیشتر از این است که صدایی شنیده نشود.

 کنتاکتورهای DC

کنتاکتورهای DC با توجه به مزیتی که دارند، برای ولتاژ‌های پایین مناسب تر هستند. ولتاژ حفاظت شده کمتر از 65 ولت است و برای استفاده از این کنتاکتور تناسب دارند. صدای کمتری که تولید می‌کنند، باعث می‌شود که برای مصرف داخلی و خانگی از آنها بتوان استفاده کرد. قدرت میدان مغناطیسی که با ولتاژ 220 ولت DC در بوبین کنتاکتور به وجود می‌آید، بسیار کمتراز میدان مغناطیسی ولتاژ AC است. بنابراین صدای کمتری هم تولید می‌کند. در حقیقت این بی صدا بودن مزیت نیست. کنتاکتورهای AC قدرت بیشتری دارند و در نتیجه صدای بیشتری هم موقع قطع و وصل شدن ایجاد می‌کنند.

بوبین کنتاکتور

هرکدام از کنتاکتور‌ها با یک بوبین خاص ولتاژ را به جریان مغناطیسی و بعد هم نیروی کششی تبدیل می‌کند. .جریان از بوبین کنتاکتور عبور می‌کند و به همین دلیل کنتاکتور خودش به عنوان یک مصرف کننده مقدار از توان را صرف می‌کند و حرارت می‌سازد. کنتاکتورهای خوب مصرف داخلی کمتری دارند. کم کردن مصرف کنتاکتور با استفاده از یک مقاومت انجام می‌شود که بعد از سری شدن کنتاکتور با بوبین، به کار می‌رود. هر دو سر این مقاومت تیغه ای قرار می‌گیرد که از طرف خود کنتاکتور به آنها متصل شده است. سیم پیچ به محض ورورد جریان، تیغه بسته شده به حالت باز در می‌اید و مقاومت را سر راه بوبین قرار می‌دهد. سری شدن با بوبین با این روش انجام می‌شود.

تفاوت‌های کنتاکتور AC و DC

ا تفاوت این دو کنتاکتور در داشتن یک حلقه اتصال است. در کنتاکتورهای AC یک حلقه اتصال کوتاه وجود دارد که جلوی لرزشی را که از فرکانس برق وارد می‌شود می گیرد. نیروی کششی یک مغناطیس الکتریکی جریان متناوب، متناسب با مجذور جریان عبوری از آن و در نتیجه متناسب با مجذور اندکسیون مغناطیسی است. تعداد دفعاتی که این نیرو به بالاترین حد می رسد و صفر می شود به اندازه دو برابر فرکانس شبکه است در نتیجه، در لحظاتی که مقدار نیروی کششی بیشتر از نیروی مقاوم فنرهای کنتاکتور باشد، هستۀ کنتاکتور جذب می شود و در لحظاتی که مقدار نیروی کششی کمتر از مقدار نیروی فنرها، باشد هسته متحرک آزاد شده و به محل اول خود باز می گردد پس در هستۀ متحرک لرزش و صدا ایجاد خواهد شد. این نوسانات را می توان به وسیلۀ یک حلقه بسته در سطح قطب های جاسازی شده که حدود نصف تا ۲/۳ سطح هر قطب را پوشانده است از بین برد و لرزش آن را برطرف ساخت.

جدول طبقه بندی کنتاکتورها

نوع جریان طبقه بندی کنتاکتورموارد استفاده
ACAC1بار اهمی – بار غیر اندکتیو یا با اندکتیویته ضعیف – گرم کن برقی با ضریب توان حدود cosφ=۰٫۹۵
AC2برای راه اندازی موتوربدون ترمز جریان مخالف (جریان راه اندازی به مقاومت مدار روتور بستگی دارد.)
AC2آسنکرون روتور سیم پیچیبا ترمز جریان مخالف
AC3برای راه اندازیتوانایی قطع موتور در هنگام کار – تحمل جریان راه اندازی ۵ تا ۷ برابر جریان نامی
AC4موتور آسنکرون روتور قفسیبرای تعداد دفعات قطع و وصل زیاد با فواصل زمانی کم – ترمز با جریان مخالف – تغییر جهت موتور در حال کار
AC11کنتاکتور کمکیکوپل مغناطیسی – استفاده فقط در مدار فرمان
DCDC1بار اهمی – بار غیر اندکتیو یا با اندکتیویته ضعیف – گرم کن برقی
DC2برای راه اندازی موتور شنتقطع موتور در هنگام کار
DC3برای تعداد دفعات قطع و وصل زیاد با فواصل زمانی کم – ترمز با جریان مخالف – تغییر جهت موتور در حال کار
DC4برای راه اندازی موتور سریقطع موتور در هنگام کار
DC5برای تعداد دفعات قطع و وصل زیاد با فواصل زمانی کم – ترمز با جریان مخالف – تغییر جهت موتور در حال کار
DC11کنتاکتور کمکیکوپل مغناطیسی – کنتاکتور فرمان

رسا الکتریک تامین کننده تجهیزات برق صنعتی از برند ls

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *